Dzisiejsze filmy
POKÓJ

Ukraina: trzy lata wojny. Solidarnie żywimy nadzieję na pokój

Trzy lata wojny na dużą skalę doprowadziły do śmierci wielu osób - nie ma dokładnych danych liczbowych, ale mówi się o milionie zabitych i rannych - zniszczeń, zrabowanego i upokorzonego życia oraz exodusu. Populacja Ukrainy zmniejszyła się dramatycznie z 41,5 miliona w 2021 roku: 6,9 miliona to uchodźcy poza granicami kraju, 4 miliony to osoby wewnętrznie przesiedlone, a około 5 milionów to obywatele Ukrainy w okupowanych regionach.
 
Wojna rodzi ubóstwo: według ONZ 12,7 miliona ludzi jest zdanych na pomoc humanitarną, a ponad połowa populacji żyje poniżej granicy ubóstwa. Tak wielu jest ludzi szczególnie wrażliwych (starszych, chorych, niepełnosprawnych, z rodzin wielodzietnych) zubożałych w wyniku wojny; do tego dochodzą krewni ofiar, więźniowie, ranni i okaleczeni, weterani, ofiary bombardowań i chorzy psychicznie zarówno wśród cywilów, jak i personelu wojskowego. W wielu regionach kryzys energetyczny, będący konsekwencją ataków rakietowych armii rosyjskiej na elektrownie, spowodował przerwę w dostawie energii elektrycznej, a także wody i ogrzewania. Wiele rodzin mieszka w zniszczonych domach lub budynkach nieprzystosowanych do ujemnych temperatur.
 
W ciągu tych trzech lat Wspólnota przeprowadziła szeroko zakrojoną akcję solidarnościową w Ukrainie. Dzięki swojej głęboko zakorzenionej obecności w tym kraju od 1991 roku, Sant'Egidio przeprowadziło interwencję humanitarną, która była w stanie odpowiedzieć na rosnące potrzeby ludności: 168 transportów humanitarnych (3200 ton pomocy) dotarło do 2 milionów ludzi z pomocą medyczną i 450 000 osób z artykułami pierwszej potrzeby (żywność, ubrania, koce, środki higieny osobistej). Solidarność umożliwiła dotarcie do wielu ofiar wojny i zaspokojenie ich najpilniejszych potrzeb. Ale dała również możliwość odnalezienia sensu życia setkom przesiedlonych młodych ludzi i dorosłych, którzy dołączyli do codziennego zaangażowania w Sant'Egidio. Pomaganie innym pomogło im otrząsnąć się z traumatycznych doświadczeń wojennych i pozwoliło z nadzieją zacząć myśleć o przyszłości.
 

W tę smutną rocznicę nie zapominajmy o Ukrainie. Nie ustawajmy w niesieniu pomocy cierpiącym z powodu wojny: solidarnie pielęgnujmy nadzieję na pokój.